Rulandské modré, informace o odrůdě:
Původ: Francie, Burgundsko. Zápis do Státní odrůdové knihy ČR: 1941
Vzniklo křížením: samovolným křížením odrůd Mlynářka a Tramín.
Historie: Rulandské modré pochází z Francie, z Burgundska. Je doloženo, že jej zde pěstovali již staří Římané v 1. stol. n. l. .
Na celém světě je známé pod originálním francouzským jménem Pinot noir.
Ten je odvozen od francouzského slova pin, což česky znamená borovice. Právě uzavřené, ještě nezralé, šišky borovice jsou svým tvarem velmi podobné malým a hustým hroznům odrůd ze skupiny Pinot: Pinot noir, Pinot gris (Rulandské šedé) a Pinot blanc (Rulandské bílé).
Rulandské modré, nechal přivést do Čech Karel IV. ve 14. století.
Jeho réví věnoval majitelům vinic v Mělníku za pomoc při potírání lapků na Labi.
Do jedné z mělnických teras pak byl vytesán nápis označující původ letopočet císařova daru: Chamberin 1348.
Od té doby je na našem území Rulandské modré pěstováno nepřetržitě.
Za první republiky Rulandské modré bylo velmi oblíbené a rozšířené, zabíralo dokonce celou třetinu plochy našich vinic. Postupně však svoji pozici ztrácelo a v roce 1999 mělo v ČR pouze jednoprocentní podíl.
Ten nyní však opět roste. V roce 2010 bylo Rulandské modré vysázeno již na ploše 717 ha, což je zhruba 12% plochy osazené modrými odrůdami.
Jěště pár slov o českém názvu odrůdy. Rulandské modré, stejně jako Rulandské šedé, muselo být přejmenováno z dříve používaného jména Burgundské modré. O důvodech přejmenování si můžete přečíst u odrůdy Rulandské šedé.
Doba sklizně: od konce září.
Požadavky na stanoviště: Rulandské modré je velmi náročné na polohu i na půdu. Vyžaduje teplé a slunné polohy a hlinité půdy.
Rozšíření: Rulandské modré se z Francie rozšířilo po celé Evropě. V České republice je rozšířeno ve všech vinařských oblastech.
Víno: Z Rulandského modrého se produkují vynikající červená vína. Jsou typická plnou, harmonickou chutí s menším obsahem kyselin a jemnými tříslovinami.
Mají rubínovou až cihlově červenou barvu, a v jejich vůni i chuti nejčastěji ucítíte tóny jahod, ostružin, zralých třešní, švestek a třeba také hořké čokolády.
Můžete se také setkat s růžovými víny vyrobenými z této odrůdy. Podle země původu se však liší způsob jejich výroby.
V České republice se jedná o vína typu klaret. Tedy vína vyrobená z hroznů Rulandského modrého. Růžový mošt je z nich získán jen krátkým naležením rmutu (rmut je, jednoduše řečeno, směs šťávy a rozemletých bobulí).
V některých vinařských oblastech ve světě, jsou růžová vína z odrůdy Pinot noir vyráběna mísením červeného moštu získaného z hroznů Pinor noir s bílým moštem získaným z odrůdu Pinot gris.
V nabídce míváme i bílé víno vyrobené z této odrůdy. Je možné ho vyrobit díky tomu, že dužnina Rulandského modrého obsahuje minimum barviva. Bílé víno Rulandské modré je pak vůní i chutí podobné vínu Rulandské šedé.
Pinot Noir je ve Francii také využíván, jako základ směsi, pro výrobu šumivých vín Champagne.
Alternativní názvy: Pinot noir, Pinot nero, Blauer Klevner, Crni burgundac