Pálava je mladá, je oblíbená a je naše.
Pálavu vypěstoval Ing. Josef Veverka ve šlechtitelské stanici v Perné. Malé vinařské vesnici na samotném Jihu Moravy, rozprostírající se přímo na úbočí Pavlovských vrchů, kterým nikdo z místních neřekne jinak než Pálava.
Odrůda Pálava vznikla křížením Tramínu červeného a Mülleru Thurgau. V okamžiku, kdy byla zapisována do státní odrůdové knihy, letos tomu bylo již 36 roků, asi nikdo ani netušil, jak oblíbenou odrůdou se jednou stane.
Dlouhé roky byla na okraji zájmu obdivovatelů vína i vinařů. Ještě před deseti roky byla v našich výsadbách zastoupena pouhopouhým jedním procentem.
V posledních letech se však situace výrazně změnila. Milovníci vína ji „objevili“, přišli jí na chuť a zamilovali si ji.
Dnes Pálava patří mezi nejoblíbenější odrůdy. Je velmi vyhledávaná a okruh jejich příznivců se neustále rozšiřuje. Na rostoucí zájem začínají reagovat pěstitelé vína a stále více vinařů zařadilo Pálavu do nabídky.
Popravdě nutno říci, že ne každý úspěšně.
Mezi ty úspěšné, či přesněji, nejúspěšnější pestitele a zároveň i producenty Pálavy jednoznačně patří Jakub Šamšula.
Jeho Pálava, kterou si na třetí Neděli adventní otevřeme, je vyrobena z hroznů, které pochází z Čejkovic, z viniční trati Díl u včelína. Zdejší záhřevné a výživné půdy Pálavě svědčí.
Na dnešní večer jsme ji vybrali zcela záměrně. Podle našeho názoru se jedná o jednu z nejlepších Pálav letošního roku a proto si výsadní postavení na třetí Adventní neděli v našem Adventním kalendáři pro dospělé, zaslouží zcela právem.
Hrozny na její výrobu byly sklizeny ve čtvrtek 18.října 2012. Jejich cukernatost dosáhla 24,4o normalizovaného moštoměru.
Jakub Šamšula z nich vyrobil nádherné, plné víno. Víno tmavě žluté barvy se zlatými odlesky, které Vás jistě nadchne velmi hlubokou, plnou až těžkou vůní s opojným aroma rozinek a sušených datlí, prozářené tóny kvetoucí konvalinky.
Chuť je sladce lahodná s kouzelným výrazem fíků a lučního medu.