O odrůdě: hned dvě naše oblíbené odrůdy vznikly křížením Svatovavřineckého a Frankovky.
Jednu vyšlechtil po první světové válce Dr. Fritz Zwiegelt v Rakousku a dnes ji známe pod jménem Zweigeltrebe. Červená vína Zweigeltrebe vynikají tmavou granátovou barvou, ovocnou kořenitou vůní, nejčastěji připomínající višně, a plnou chutí s dostatkem tříslovin, kterými připomínají Frankovku.
Druhou vyšlechtil v letech 1961-1980 Ing. Jaroslav Horák ve Velkých Pavlovicích a nazval ji André. Toto jméno odrůda získala na počest velkého obdivovatele a propagátora moravských vín Christiana Carlse Andrého (1763-1831). Ačkoliv Ch.C. André pocházel ze Saska, velkou část života prožil v Brně a během brněnského pobytu se z něj stal nadšený milovník a propagátor moravských vín.
Ačkoliv André vzniklo křížením stejných odrůd jako Zweigeltrebe, je znatelně odlišné. André, je-li vyrobeno z hroznů ve vyšším stupni vyzrálosti, svými ovocnými tóny připomíná borůvky a povidla. Chuť je plná a harmonická s hebkými tříslovinami.
Příčinou rozdílnosti obou odrůd je odlišný způsob křížení, který pěstitelé aplikovali. Je popsaný v podrobných informacích o obou odrůdách.
André z Vinařství Vladimíra Tetura nás zaujalo ihned při první degustaci. A to tak, že jsme si řekli: „Jak jsme to bez něj mohli tak dlouho vydržet!“
Má tmavě červenou, až granátovou barvu. Ve vůni ucítíte zralé ostružiny a teplá, právě uvařená povidla.
V chuti je nádherně hebké, plné a příjemně trpké. S jemnou tříslovinkou a s ovocnými tóny připomínajícími dobře vyzrálé ostružiny, borůvky a povidla.
A jak výrobu tohoto vína popisuje pan Tetur:
André 2006 se vyrábělo z dobře vyzrálých hroznů ve vinofikátoru bez přístupu kyslíku. Macerace (vylouhování barviva a tříslovin ze slupek) trvala 14 dnů. Další školení nastalo v nerezovém tanku. Během něj proběhla JMF (jablečno-mléčná fermentace – přeměna hrubé kyseliny jablečné na hladší kyselinu mléčnou díky speciálním bakteriím) a pak následovalo další školení v ležáckém sudu od renomovaného francouzského bednářství Seguin Moreau.