Veltlínské zelené, informace o odrůdě:
Původ: zřejmě Rakousko. Zápis do Státní odrůdové knihy ČR: 1941
Vzniklo křížením: vzniklo nahodilým křížením odrůd Tramín a Sankt Georgen.
Historie: Veltlínské zelené pochází z Rakouska.
A jak původní německý název „Mouhartsrebe“ napovídá, zřejmě z vrchoviny Manhartsberg. Ta se rozkládá u vinařského městečka Retz, ležícího v Dolním Rakousku, pár kilometrů od hranic s ČR, jižně od Znojma.
Některé zdroje uvádějí, že jej zde pěstovali již staří Římané v době kolonizace této oblasti.
Přesný původ Veltlínského zeleného nebyl dlouhou dobu znám.
Vědělo se, že pochází z nahodileho křížení odrůdy Tramín s některou z dalších historických odrůd, která však nebyla až do nedávné minulosti známa.
To samozřejmě nenechávalo vinaře v klidu, a protože Veltlínské zelené Rakušané považují za jednu ze svých „národních“ odrůd, zvláště rakouští odborníci usilovně pátrali po druhém z jeho rodičů.
Dnes víme, že Veltlínské zelené vzniklo samovolným křížením mezi odrůdami Tramín a Sankt Georgen.
Sankt Georgen je starobylá odrůda, pěstovaná ještě ve středověku. V novodobé historii vinařství však byla považována za již vyhynulou.
Jeden keř této odrůdy byl náhodně nalezen na pastvině nedaleko jezera Neusiedler See, v městečku Eisenstadt, v místní části St.Georgen.
Tato pastvina byla před mnoha staletími využívaná jako vinice. Réví se zde pnulo po křovinách, bez jakékoliv lidské péče.
Odrůda byla na základě genové analýzy, publikované v roce 2007 Prof. Regnerem, stanovena jako druhý z rodičů Veltlínského zeleného.
Dnes probíhá její kultivace, možná se za čas dočkáme vín Sankt Georgen,…
Doba sklizně: Veltlínské zelené zraje od poloviny října.
Požadavky na stanoviště: Potřebuje dostatek slunce a tepla a zároveň také polohy s půdami, které jsou schopné udžet vodu.
Rozšíření: Tradičně je rozšířeno na Jižní Moravě, na Slovensku, v Rakousku, v Maďarsku, ve Slovinsku, v Chorvatsku,…
Víno: Veltlínské zelené nám dává víno s vyváženou chutí s vyšším obsahem příjemných kyselinek a se svěží vůní. V chuti i vůni můžeme hledat tóny lipového květu, hořkých mandlí, pepře a vyzrálého exotického ovoce.
Používá se i pro výrobu šumivých vín.
Alternativní názvy: Bělošpičák, Grüner Veltliner, Grünmuskateller