Svatomartinské víno je mladé svěží víno
Svatomartinské víno je mladé svěží víno, které je vyrobené z hroznů sklizených jen pár měsíců před tím, než jej můžeme ochutnat poprvé.
Svatomartinská vína mají lehkou barvu a příjemnou, často intenzivní ovocnou vůni. Jsou typická svojí jiskrnou a svěží až nespoutanou chutí.
Odrůdy, ze kterých se vyrábí SVATOMARTINSKÉ
Svatomartinská vína se mohou vyrábět jen z vybraných odrůd. Byly vybrány ty, které dozrávají dříve a díky tomu včas poskytují vysokou kvalitu hroznů. Právě ta je pro výrobu Svatomartinských vín nezbytná.
Svatomartinská vína se mohou produkovat z těchto odrůd:
- bílá vína: Müller Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský
- růžová vína: Modrý Portugal a Svatovavřinecké, od roku 2013 i Zweigeltrebe
- červená vína: Modrý Portugal a Svatovavřinecké
Tradice Svatomartinských vín sahá až do 18. století
Tradice pití mladých vín sahá až do 18. století, do doby vlády Josefa II. Na císařském dvoře ve Vídni si na svátek svatého Martina poprvé připíjeli mladým vínem. Zapíjeli s ním pečenou husu a koláče.
Pití mladého vína se rozšířilo po celém Rakousku-Uhersku. Malým vinařům k tomuto dni končila služba u větších sedláků. U skleničky mladého vína tehdy hodnotili uplynulý rok a domlouvali si pokračovaní služby v roce dalším.
V České republice byla tradice Svatomartinských vín opět obnovena v roce 2005.
Majitelem ochranné známky SVATOMARTINSKÉ je Vinařský fond České republiky. Každoročně ji na základě posouzení odborné komise přidělí těm mladým vínům, která splní přísná kvalitativní kriteria. Ta pak mohou používat označení SVATOMARTINSKÉ.
Tak je v České republice zajištěna vysoká kvalita Svatomartinských vín.
Svatomartinská vína se poprvé otevírají 11. listopadu
Svatomartinským vínem si poprvé můžete připít 11.11. na svátek svatého Martina v 11 hodin 11 minut.
Mohlo by se zdát, že Svatomartinské víno je vínem jednoho jediného dne. Není tomu tak.
Milovníky mladých vín dokáží Svatomartinská vína těšit celou zimu a jsou-li opravdu dobře zpracována, zachovají si svěžest a jiskru až do Velikonoc.
Svatomartinská vína jsou předzvěstí nového ročníku
Svatomartinská vína vždy naznačí, jaká budou vína z dané sklizně.
Například v roce 2010 počasí vínu příliš nepřálo, bylo málo slunečních dnů a hrozny nestačily včas vyzrát. Svatomartinská vína pak byla vesměs až příliš kyselá.
Vína z ročníku 2010 se pak opravdu vyznačovala vyšším podílem kyselinek, které jim sice dávaly mimořádnou svěžest, na druhou stranu se však příliš nezavděčila milovníkům sladších a harmonických vín.
Naopak v roce 2011 díky slunečnému a teplému konci léta hrozny výborně vyzrály a vinaři je sklidili ve vynikající kvalitě. Svatomartinská vína v tomto roce byla svěží, příjemná, přímo excelentní. Napověděla nám, že vína z ročníku 2011 budou mimořádná.
Rok 2012 přinesl dostatek slunečných a teplých dní a díky tomu hrozny opět perfektně vyzrály. Předpokládáme proto, že Svatomartinská vína 2012, budou stejně jako v minulém roce vynikající a jejich degustace bude opět mimořádným zážitkem.
Počasí v roce 2013 vínu nepřálo. Teploty a množství slunečního svitu bylo pod dlouhodobým normálem, což se nepříznivě projevilo na dozrávání hroznů. Předpokládáme proto (psáno 2.11.2013), že Svatomartinská ročníku 2013 budou spíše připomínat ta z ročníku 2010. Budou s vyšším obsahem kyselinek a proto se asi zavděčí pouze milovníkům svěžích šťavnatých vín, kteří v chuti ocení výraznější kyselinky.
Obliba Svatomartinských vín stále roste.
V České republice je Svatomartinské víno stále populárnější a díky tomu je jeho nabídka stále širší a pestřejší.
O tom svědčí i následující data.
V roce 2005 obdrželo právo používat ochrannou známku SVATOMARTINSKÉ prvních 36 vinařství, která tehdy vyprodukovala zhruba 125 000 lahví mladého vína s tímto označením.
V roce 2010 známku SVATOMARTINSKÉ neslo více jak 1 600 000 lahví.
V roce 2012, navzdory nižší úrodě způsobené zimními a jarními mrazy, se očekává rekordní produkce Svatomartinských vín.
Podle odhadů vydaných v polovině října, by mělo být vyprodukováno více jak 2,2 milionu lahví Svatomartinského. Ne všechno se však dostane na český trh. Naše Svatomartinské si totiž oblíbili i v zahraničí. A to především na Slovensku, a také ve vyspělých vinařských zemích, jakými jsou například Rakousko a Německo.
Rostoucí obliba našich Svatomartinských vín v zahraničí svědčí o vysoké kvalitě českých a především moravských vín a to nejen těch mladých.
V roce 2013 došlo ke zpřísnění podmínek. Právo používat ochrannou známku SVATOMARTINSKÉ obdrželo 356 vín ze 116 vinařství. Vinaři odhadují, že na trh dodají zhruba 2 000 000 lahví Svatomartinského.
Počasí v roce 2014 vínu nepřálo. Nízké teploty a málo slunečního svitu velmi ztížilo dozrávání hroznů.
Počasí se tak neblaze projevilo na počtu vinařství i vín, která získala právo užívat ochrannou známku SVATOMARTINSKÉ. Po dvou kolech hodnocení, značku SVATOMARTINSKÉ nakonec získalo 342 vín ze 107 vinařství. Vinaři odhadují, že na trh dodají zhruba 1 900 000 lahví Svatomartinských vín ročníku 2014.